LED, “ışık yayan diyot” anlamına gelir. Yarı iletken kullanılarak üretilen bu ışıklar, yarım yüzyılı aşkın bir süredir aydınlatmada yaygın olarak kullanılmaktadır. LED’lerin normal ampüller gibi tel filamentleri yoktur. Bu sebeple daha küçük boyutta ve nispeten daha soğuk çalışma sıcaklığında çalışırlar. Bu da LED’lerin geleneksel ampuller ile kullanılması imkansız olan şekil ve formlarda kullanılabilmesini sağlar.

LED aydınlatma ürünleri enerji tüketimini %60 ile %80 arasında azaltır. Ayrıca diğer ampullere göre ömürleri çok daha uzundur. Dolayısıyla LED aydınlatma ürünleri, kullanım süreleri boyunca önemli miktarda tasarruf sağlar. Kurulumları kolaydır. Ses çıkarmayan ve titreme yapmayan yapıları sayesinde konforlu bir kullanım sunarlar. Doğal ışık yayarlar ve görme duyusunda herhangi bir yorgunluğa yol açmazlar.

LED ürünlerinin 50.000 saate kadar kullanım ömürleri vardır. Günde 12 saat çalışan bir LED ampül 12 yıla kadar kullanılabilir.

LED aydınlatma ürünleri yüksek dayanıklığa sahiptirler. Hava şartlarından etkilenmezler. Cıva veya diğer tehlikeli maddeleri içermezler. Dolayısıyla her çeşit iç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilirler.